Biocentrum Ochota - Grafen

Infrastruktura informatyczna dla rozwoju strategicznych kierunków biologii i medycyny

SERWERY WIRTUALNE

Klaster aplikacyjny udostępnia maszyny wirtualne pod kontrolą systemu VMware. Wśród nich na szczególną uwagę zasługują serwer Windows 2008 oraz serwer obliczeniowy MATLAB.

Serwer Windows 2008

Serwer umożliwia zdalne korzystanie z oprogramowania graficznego i naukowego w środowisku Microsoft Windows. Konto użytkownika jest niezależne od innych systemów i zakłada je administrator. Dostęp do serwera możliwy jest poprzez Podłączanie do pulpitu zdalnego z Windows lub rdesktop z Linuksa.

Dostępne oprogramowanie:

  • MATLAB 2011b
  • Inkscape
  • GIMP
  • CorelDraw 12
  • Acrobat Professional
  • Microsoft Office 2010 Professional
  • inne programy dostępne na żądanie

Serwer obliczeniowy MATLAB

MATLAB Distributed Computing Server umożliwia uruchamianie zadań wymagających przetwarzania równoległego lub rozproszonego na dedykowanym klastrze obliczeniowym. Obecnie klaster składa się z szesnastu rdzeni obliczeniowych, na których uruchomione są obliczeniowe moduły MATLABa (workery).

Praca z klastrem obliczeniowym MATLAB polega na przygotowaniu zadania lokalnie z użyciem programu MATLAB z zainstalowanym Parallel Computing Toolbox, a następnie przesłaniu go na klaster w celu wykonania obliczeń. Zadania mogą być wykonywane w trybie interaktywnym lub wsadowym.

Z klastra może korzystać wielu użytkowników jednocześnie, ponieważ posiada on własny system kolejkowy: MATLAB Job Scheduler. Klaster zainstalowany jest na wirtualnej maszynie pod kontrolą Linuksa i jego możliwości najlepiej można wykorzystać łącząc się z komputera linuksowego. Szczegółowa instrukcja dostępna jest na stronach Działu Sieci Komputerowej.